1. PRZED ROZPOCZĘCIEM REGULARNEGO UCZĘSZCZANIA DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

- Odwiedzajcie często place zabaw i przedszkole, organizujcie zabawy z innymi dziećmi,
- Wzmacniajcie samoocenę dziecka
- Budujcie pozytywny obraz przedszkola
- Zorganizujcie wspólne zakupy do przedszkola – plecak, obuwie zamienne, itp.
- Bawcie się w przedszkole – to pozwoli dziecku wyobrazić sobie, jakie mogą być wobec niego oczekiwania, jak zwracać się o pomoc w sytuacjach trudnych, ile przyjemnych chwil zabawy go czeka, …
- Organizujcie zajęcia / spotkania dziecka bez mamy (maluch uczy się, że mama zawsze wraca !), spotkania z innymi dziećmi,
- Uczcie dziecko samodzielności (zgodnie z jego możliwościami) – sygnalizowanie potrzeb fizjologicznych, ćwiczenie czynności samoobsługowych, ubierania się, itp.
- Korzystajcie z dni otwartych w przedszkolu i innych zajęć/ warsztatów.
- Pamiętajcie o przestrzeganiu zasad, ustalonych w domu regułach i przestrzeganiu utartych rytuałów domowych – to pokaże dziecku, że nie wszystko się zmienia!

2. PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

- Zapewnijcie sobie możliwość wcześniejszego odbierania dziecka w pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu – czas nie będzie się dziecku dłużył, szybciej przyzwyczai się do nowego rytmu dnia,
- Pozwólcie maluchowi zabrać swoją ulubioną zabawkę – to zapewni mu poczucie bezpieczeństwa, trochę przypomni o domu,
- Dotrzymujcie słowa – jeśli obiecujecie, że odbierzecie dziecko przed obiadem / zaraz po – postarajcie się tak zrobić, nigdy nie okłamujcie dziecka!
- Zasada szybkiego pożegnania – przedłużanie pożegnania często powoduje eskalację emocji, nie stwarzajcie dziecku nadziei na zmianę decyzji,
- Tuż po przyjściu nie zabierajcie dziecka z powrotem do domu- uległość uczy dziecko, że łzami może wymusić pewne zachowania dorosłych – jeśli dziecko jest już w przedszkolu nauczyciele na pewno pomogą, zaufajcie ich wielkiemu doświadczeniu!
- Wygodne ubranie nie przysporzy dziecku niepotrzebnych stresów (np. przy rozpinaniu guzików, itp.)
- Rozmawiajcie, ale nie wypytujcie dziecka co było w przedszkolu – najpierw musi się ono oswoić z nową sytuacją, uporządkować nową sytuację, w domu często chce zająć się tym, co dawniej!
- Ustalcie zasady – kto przyprowadza, zabiera dziecko do domu, itp.,

Życzę powodzenia!
Agnieszka Sitko