Plan współpracy z rodzicami

Plan współpracy i spotkań z rodzicami .

Grupa „ Rybki” 3 -latki Rok szk.2023/2024

Nauczyciel: mgr Damaris Ratka

mgr Kinga Zembrzuska - Kosma

Miesiąc

Formy i sposób realizacji

Kontakty indywidualne:

Wtorek 11.30-12.00 mgr Damaris Ratka

Piątek 15.00-15.30 mgr Kinga Zembrzuska-Kosma

Przekazywanie rodzicom informacji o sukcesach i problemach dzieci, obustronna wymiana informacji i obserwacji oraz ustalenie wspólnego toku oddziaływań w stosunku do dziecka.

Częstotliwość kontaktów dostosowana do potrzeb rodziców i nauczyciela.

29 sierpnia

Zebranie dotyczące organizacji nowego roku szkolnego:

- omówienie i zapoznanie rodziców z programami realizowanymi w bieżącym roku szk. 2023/24

- zapoznanie z projektem planu współpracy z rodzicami, poznanie opinii i propozycji rodziców na temat form współpracy z przedszkolem w roku szk. 2023/2024

- omówienie zasad bezpiecznego odbierania dzieci

-przypomnienie rodzicom podstawy programowej wychowania przedszkolnego. Włączanie rodziców do kształtowania u dzieci określonych w podstawie programowej wiadomości i umiejętności

- wybór członków Rady Rodziców wg obowiązującej procedury

Wrzesień

Wymiana na bieżąco informacji o dziecku i jego funkcjonowaniu w grupie "Rybki”. Systematyczne informowanie rodziców o zadaniach wychowawczych i kształcących realizowanych w przedszkolu, zawieszanych i aktualizowanych na tablicy ogłoszeń dla grupy i stronie internetowej.

- Dzień Kropki 15.09.

- Dzień Przedszkolaka 20.09

- Dary jesieni- przygotowanie kącika przyrodniczego 23.09

- Dzień Chłopaka 30.09

- rozpoczęcie projektów: „Z kulturą mi do twarzy”, "Z darami natury świat nie jest ponury", "Witaminki", "Czysciochowa Akademia", "20minut dla matematyki", "Wirusoochrona"

Październik

- Spotkanie w grupie w ramach akcji ,,Cała Polska czyta dzieciom” - zapraszanie rodziców do czytanie bajek dzieciom w przedszkolu.

- Kształtowanie przy współudziale rodziców świadomości zdrowotnej dzieci – przygotowanie soku warzywno - owocowego.

- Dzień drzewa – 10 października – zabawy badawcze w ogrodzie przedszkolnym

- „Światowy dzień mycia rąk” - 15.10.

- „Światowy Dzień Żywności”- 16.10., zbiórka żywności

- Święto dyni-31.10

- prowadzenie obserwacji dzieci

- Dzień postaci z bajek- 5.11

- 11 listopada – uroczystość z okazji Święta Niepodległości

- Zebranie dotyczące wyników obserwacji wstępnej dzieci.

- „Dzień Praw Dziecka” - 20.11.

- Dzień życzliwości i pozdrowień - 21.11. Wykonanie miłych upominków dla pracowników Przedszkola.

- „Dzień Pluszowego misia” - 25.11.

- Lukrowanie pierników dla podopiecznych GOPS- u  - pomoc rodziców w upieczeniu ciasteczek.

Grudzień

- Barbórka - udział Górników – zaproszonych do grupy w spotkaniu Barbórkowym. Prezentowanie umiejętności artystycznych dla zaproszonego gościa.

- Mikołajki – uroczystość grupowa

- „Spotkanie Świąteczne” - przedstawienie dla Rodziców. Stwarzanie radosnej, świątecznej atmosfery, kultywowanie tradycji bożonarodzeniowych.

- Wigilia grupowa

- Bal karnawałowy. Pomoc rodziców w przygotowaniu strojów balowych.

-„Światowy Dzień Śniegu” oraz "Dzień bałwana"  – 17.01

- „Dzień Babci i Dziadka” - uroczystość połączona z przedstawieniem swoich umiejętności dla zaproszonych gości

- Ferie zimowe 29.01. - 09.02.

- Bal przebierańców

- „Walentynki” 14.02.

- „Dzień Dinozaura” - 26.02.

- Zbiórka dla zwierząt ze schroniska w Tychach

- „Dzień Kobiet” - 8.03.

- Dzień kolorowej skarpetki- 20.03

- „Pierwszy Dzień wiosny” - 21.03.

- „Śniadanie Wielkanocne” - kultywowanie tradycji związanych z Świętami Wielkanocnymi.

- Światowy Dzień Świadomości Autyzmu- 02.04

- Dopołudniowe zajęcia otwarte dla Rodziców

- „Międzynarodowy Dzień Ziemi” - 22.04.

- Dzień tańca- 26.04

- Dzień Bibliotekarza i Bibliotek- 8.05 Wycieczka do Biblioteki

- Dopołudniowe zajęcia otwarte dla Rodziców

- Zebranie dotyczące wyników obserwacji końcowej oraz bieżących spraw grupy.

- „Piknik rodzinny” – uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Włączanie rodziców do organizowania wydarzeń, w których biorą udział dzieci.

- „Dzień Kosmosu” -21.05.

- „Dzień Dziecka” -  wspólna zabawa w radosnej atmosferze.

- Zakończenie projektów edukacyjnych.

- Zebranie dotyczące podsumowania roku szkolnego 2022/2023.

Plan współpracy oraz uroczystości ma charakter otwarty, może on być modyfikowany wg potrzeb oraz uzupełniany na bieżąco o nowe pomysły.

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zapraszanie rodziców/ dziadków/ bliskich dzieci do placówki i zachęcanie do wspólnego czytania bajek.

W ramach warsztatów grupowych będziemy cyklicznie brać udział w zajęciach pt.: „Logopedyczne Poranki”, "Muzyczna Podróż po Oceanie Doświadczeń",  „Zabawy taneczne z elementami gimnastyki” oraz „Znane i nowe zabawy paluszkowe”.

Grupa bierze udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjny pt.: „Z kulturą mi do twarzy”, Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym pt.: „Z darami natury świat nie jest ponury”, „Czyściochowa Akademia”, "Witaminki", "20minut dla matematyki" oraz "Wirusoochrona".

Na bieżąco będziemy również brać udział w różnych konkursach, audycjach muzycznych i przedstawieniach teatralnych, spotkaniach czytelniczych z Paniami z Klubu Senior+ oraz będziemy współpracować z Gminna Biblioteka w Gostyni.