Drodzy Rodzice!

Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa wymaga od nas nowych działań i decyzji. To czas, w którym może pojawiać wiele emocji, także związanych z lękiem, niepewnością czy złością, co oczywiście jest zupełnie naturalne. Podobnie nasze dzieci muszą sobie poradzić z aktualną sytuacją, spróbować ją zrozumieć i też mogą odczuwać te same emocje, co dorośli. Warto rozmawiać z dziećmi oraz wyjaśniać im to, co dzieje się dookoła nas, ale oczywiście w sposób i zakresie, który jest odpowiedni do ich wieku. Ważnym czynnikiem zapewniającym poczucie bezpieczeństwa nie tylko dzieciom jest wprowadzanie takich elementów dnia codziennego, które są stałe i przewidywalne – harmonogram dnia, zajęcia, zabawy, obowiązki domowe – zachęcam do wspólnego ustalania takich "domowych zasad" oraz oczywiście ich konsekwentnej realizacji. Czas, który spędzamy w domu warto też wykorzystać do rozwijania różnych kompetencji i umiejętności naszych dzieci! To dobra okazja do kształtowania większej samodzielności i systematyczności. Może odkryjemy nowe talenty – plastyczne, muzyczne, taneczne... Warto sięgnąć po gry i zabawy, na które do tej pory było mniej czasu. A może po prostu zwrócić większą uwagę na rozmowy z domownikami i wspólne czytanie bajek? Pomysłów może być bardzo dużo, nie ograniczajmy naszej wyobraźni!

Jeśli ktoś z Państwa lub Waszych dzieci potrzebuje chwili rozmowy, chciałby uzyskać wskazówki, wsparcie lub pomoc psychologiczno – pedagogiczną to proszę o kontakt, postaram się pomóc!

W kolejnych zakładkach będę przedstawiać Wam  różne  ciekawostki  i  pomysły  do  zabaw z dziećmi :-) Zamieszczę polecaną literaturę dotyczącą rozwiązywania trudnych sytuacji, radzenia sobie z lękiem i  innymi  emocjami,  w tym,  także  dostępną  w  Internecie  "bajkę o koronawirusie", a także  propozycje zabaw  oraz  inne  tematy  ważne  dla  dzieci i rodziców w najbliższym czasie. Jeśli macie Państwo jakieś propozycje lub pytania, to zachęcam do przesyłania ich na podany niżej adres e-mail.

Z pozdrowieniami oraz życzeniami zdrowia,
Agnieszka Sitko
psycholog